Potencjalna atrakcyjność inwestycyjna miasta Garwolina.

czwartek, 23 październik 2014 13:27

                     Czas  zbliżających się wyborów do lokalnego samorządu jest okazją do oceny możliwości wybudowania na terenie naszego miasta dużej fabryki,  w  której zatrudnienie znalazłoby wielu mieszkańców Garwolina. Zapewne w tym okresie kandydaci do sprawowania mandatu burmistrza lub radnego będą składali obietnice wyborcze, które jak nie zostaną wybrani w żaden sposób nie będą ich już obowiązywały, a jak wygrają na pewno znajdą się obiektywne argumenty dlaczego nie dotrzymali słowa wyborcom. To jak to jest naprawdę z tymi obietnicami?

                Podstawowym warunkiem pozyskania inwestora w przypadku Garwolina gdzie są już uzbrojone przez powiat tereny jest bardzo dobra współpraca wszystkich organów władzy zarówno uchwałodawczej i wykonawczej(Rady Miasta i Burmistrza). Tereny o podobnej lokalizacji do tej jaka jest w GSAG są w wielu miastach na terenie województwa mazowieckiego.

 

                P A I i I Z- Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych opublikowała w 2013 r. dane dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych miast, gdzie Garwolin nie odbiega pod tym względem od miast powiatowych byłego województwa siedleckiego. Gorsza sytuacja jest w przypadku porównania z miastami zlokalizowanymi w bezpośredniej bliskości Warszawy. Argumentem, który może być decydujący w sprawie wyboru lokalizacji przez inwestora swojej fabryki jest fakt funkcjonowania już na terenie województwa mazowieckiego SSE – Specjalnych Stref Ekonomicznych, w  których są m.in. Grodzisk Mazowiecki, Płock, Pruszków, Sochaczew, Żyrardów, Raciąż, Mińsk Mazowiecki, Przasnysz, Wyszków, Siedlce, czy wreszcie Pilawa( podstrefa).

                Warto zatem zastanowić  się jak stworzyć dobrą atmosferę i warunki przez prowadzenie spójnej polityki w tym względzie nie tylko przez  Burmistrza i jego przeciwników, ale również szeroko pojęte władze miasta i powiatu. W mieście zaczyna się cały proces inwestycyjny, a w powiecie kończy wydaniem stosownego pozwolenia na budowę. Dlatego sukces może zostać osiągnięty tylko przy zachowaniu bardzo dobrej współpracy organów zainteresowanych dobrem ogółu, a nie tylko partykularnymi interesami o podłożu populistycznym z okazji wyborów samorządowych.

Klub radnych

Teraz Garwolin

 

Korzystamy z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.