Dzień Samorządu Terytorialnego

czwartek, 28 maj 2015 21:22

W tym roku mija 25 lat odrodzenia samorządu terytorialnego. W dniu 8 marca 1990 r. sejm przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym, a w dniu 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wolne, w pełni demokratyczne wybory do rad gmin. Przyniosło to realną zmianę w organizacji administracyjnej Polski przypisując samorządowi istotny udział w kształtowaniu państwa obywatelskiego. Wtedy to zaczął się nowy rozdział naszej historii. Otworzyła się droga do tego, by demokracja na szczeblu lokalnym stała się faktem, byśmy mogli sami decydować o sprawach, które dotyczą naszych „małych ojczyzn”. Podczas minionych 25 lat samorząd przechodził różne etapy rozwoju, kształtował politykę regionalną oraz stanowił płaszczyznę tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Perspektywa 25 rocznicy reaktywowania w Polsce samorządu terytorialnego to doskonała okazja do zastanowienia się nad zmianami jakie zaszły w naszym najbliższym otoczeniu. Był to też jeden z celów konkursu „25 lat w 60 sekund” skierowanego do młodzieży garwolińskich szkół. Nagroda ufundowana przez klub TG wędruje Waszymi głosami do Aleksandra Winiarka – ucznia Publicznego Gimnazjum nr 2, którego film zdobył 812 głosów i dotarł do ponad 11 tys odbiorców, również poza granicami naszego kraju.

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie !!!

 

Korzystamy z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.