Debata medialna

piątek, 01 kwiecień 2016 20:39

Dnia 30 marca br. miała miejsce unikatowa na skalę regionu, a nawet kraju sesja Rady Miasta Garwolina. Jednym z punktów była zainicjowana przez Przewodniczącego Rady i wsparta przez Burmistrza debata na temat roli współczesnych środków masowego przekazu w kształtowaniu komunikacji międzyludzkiej. Wysoki poziom merytoryczny dyskusji zapewnili zajmujący się na co dzień problematyką mediów zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych mediów oraz radni. Wykład dr Grażyny Piechoty z Krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego zobrazował zgromadzonym różnicę pomiędzy mediami samorządowymi przekazującymi najczęściej neutralne lub pozytywne informacje oraz mediami komercyjnymi skupionymi na polityce widowiska. Dziennikarze: Łukasz Korycki i Łukasz Szymański uchylili rąbka zawodowej tajemnicy. Przekaz powinien być krótki, ciekawy i dynamiczny. Nuda jest przeciwnikiem nośnej informacji.

Nie bez znaczenia jest fakt że media nazywa się "czwartą" lub coraz częściej "pierwszą władzą". W obecnych czasach są nieodłączną częścią codzienności, a nawet posunąłbym się do stwierdzenia, że kreatorem naszej rzeczywistości, decydując o czym i w jaki sposób się mówi. Dlatego tak ważna jest dyskusja nad rolą jaką pełnią media samorządowe w zestawieniu z mediami lokalnymi w przekazie informacji. Jest to istotne z punktu widzenia kształtowania społeczeństwa obywatelskiego jak i promocji Garwolina na zewnątrz. Myślę, że ta debata jest dopiero początkiem otwartego dialogu - podsumował po sesji przewodniczący RM Marek Jonczak.

Media potrafią przedstawić informację tak, żeby była rozumiana przez odbiorcę w taki sposób jaki w danej chwili jest potrzebny. Ma to zarówno pozytywne jak i negatywne strony - odpowiedział zapytany o wrażenia po debacie Tadeusz Mikulski.

Powtarzając za Cohenem " być może mass media nie decydują o tym co ludzie myślą, ale mają zasadniczy wpływ na to o czym myślą " oraz mając w pamięci, iż media mają zdolność tworzenia hierarchicznej struktury przekazywanych informacji, życzymy aby każdy był kapitanem statku pływającego po morzu nowych, często sensacyjnych informacji.

Radni Klubu Teraz Garwolin

 

Korzystamy z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.