ŚDM

wtorek, 26 lipiec 2016 09:07

Czad! Egzotyczne, nieduże, śródlądowe państwo w centralnej części kontynentu afrykańskiego! W Garwolinie staje się ono coraz bliższe dzięki osobie niezwykłego kapłana - ks. Stanisława Tymoszczuka. Ten skromny człowiek wyjechał z naszego pięknego, ucywilizowanego i wygodnego miasta, tam gdzie bardzo potrzebna jest posługa kapłańska. Wyjechał z misją ewangelizacji tam gdzie trudno, gdzie przyroda nieprzyjazna, gdzie czyhają niebezpieczne choroby, ale też tam gdzie mieszkają ludzie o wielkich sercach i wielkich pragnieniach. Ks. Stanisław Tymoszuk zna potrzeby mieszkańców Czadu. Rozumie ich i umie prosić o pomoc w ich imieniu!
W Garwolinie jest wielu ludzi posiadających otwarte i gorące serca. Czułych na każdą niedolę i chętnie wspierających wszelkim dobrem tych którzy są w potrzebie. Wielką sławą cieszą się np. coroczne Bale Charytatywne organizowane przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Dochód z tych imprez organizowanych z wielkim rozmachem, zawsze jest przeznaczany na rzecz misji w Czadzie. Jednym z maleńkich filarów pomocy dla naszych czarnoskórych braci z tego biednego kraju jest postawa członków Klubu Radnych  "Teraz Garwolin". W trakcie ostatniego Balu Charytatywnego ofiarowali na ręce organizatora tej uroczystości-ks. Marcina Chruściela -na rzecz Misji w Czadzie dar finansowy.

Naturalną konsekwencją tego gestu była radość, na wiadomość, że w dniach Światowych Dni Młodzieży do diecezji garwolińskiej przybędzie grupa młodych ludzi z Czadu.! Przywitaliśmy sześcioro młodych czadejczyków z ks. Stanisławem na czele! Z ogromnym zainteresowaniem i sympatią przyglądaliśmy się przybyszom z egzotycznego kontynentu. Pięknie się prezentowali! Urzekli nas nie tylko barwnością i niezwykłością strojów! Oni prezentowali sobą przede wszystkim ogromną radość i ciekawość życia! Imponowała ich uprzejmość, skromność a jednocześnie zadziwiała determinacja i pragnienie zdobywania wiedzy i wykształcenia, aby zmieniać i polepszać afrykańską rzeczywistość. Zadziwiała i jednocześnie wzbudzała wielki szacunek ich ogromna pobożność i uwielbienie dla Św. Jana Pawła II. W postawie tych młodych ludzi odnaleźliśmy owoce słów Polaka-Papieża: ".. kontemplując światło jaśniejące na obliczu Chrystusa Zmartwychwstałego, uczcie się żyć jako synowie jasności i jako synowie dnia ukazując wszystkim, że owocem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość i prawda".  Te słowa nasz Wielki Rodak wypowiedział w 2002 r. na ŚDM w Toronto a odbiły się wielkim echem na całym świecie i poprzez wody oraz nieprzyjazne ziemie powróciły do nas w sercach i postawach młodych afrykańczyków. Pożegnaliśmy już tych młodych , wspaniałych chłopców i piękne dziewczęta. Odjeżdżając z Garwolina zabrali nie tylko skromne wsparcie finansowe, ale przede wszystkim naszą przeogromną sympatię i życzenia, aby takich ludzi jak oni nieustannie przybywało w ich pięknym, lecz bardzo biednym kraju.

Korzystamy z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.